Galvanizli sac normalde siyah sacdan üretilir. Kalınlığı istenen değere getirilen siyah sac levha, yağ ve kirler sıcak alkali çözelti ihtiva eden banyodan geçirilerek temizlenir.
Temizlenen siyah sac tavlama bölümünde tavlandıktan sonra potadaki çinko ile aynı sıcaklığa getirilir ve siyah sac galvaniz potasına daldırılarak müşteri isteklerine uygun miktarda çinko kaplanarak galvanizli sac elde edilir. Sacın korozyona dayanıklı hâle
getirilmesi ve dış etkilere karşı korunması için galvanizle kaplanır.

İşçiliğinin kolay olması ve imalâttan sonra boya, bakım gerektirmemesi ömrünün uzun olması ve yüzey düzgünlüğü gibi avantajlar galvanizli sacın hava kanallarında kullanılmasında en büyük sebeplerindendir.
Kanallar iç yüzeyleri pürüzsüz, toz tutmaz, gerektiğinde kolayca temizlenebilir; su emmez, yanmaz, korozyona dayanıklı, uzun ömürlü ve olabildiği kadar hafif malzemelerden yapılmalıdır. Bu amaçla kullanılan en ekonomik ve uygun malzemeler galvanizli çelik ve alüminyum sac levhalardır.  Son yıllarda, yüzeyi alüminyum folyolu poliüretan malzemelerden de hafif ve dayanıklı kanallar yapılmaktadır.