Isı Geri Kazanımlı Klima Santralleri

Isı geri kazanımlı klima santrallerinde, dışarıya atılan egzost havası ile santrale alınan taze hava arasında etkin bir ısı transferi sağlanarak % 70’ e varan verimlerle enerji kazanımı yapılır. Yapılan bu enerji kazanımı mahalle ve taze hava sıcaklıkları ve debilerine göre değişiklik göstermektedir.

İsteğe bağlı olarak karışım havalı olarak ta dizayn edilebilen santraller, % 100 taze havalı olma durumundaki kadar olmasa da göz ardı edilemeyecek oranlarda enerji kazanımı yapabilmektedir.

Havadan havaya ve havadan suya olmak üzere iki tip ısı geri kazanım mevcuttur.

Sudan Havaya Isı Geri Kazanım

Sudan havaya ısı geri kazanım sistemlerinde, egzost tarafında ve taze hava tarafında olmak üzere iki adet batarya bulunmaktadır. Bu iki batarya su sirkülasyon pompası vasıtasıyla birbiri arasında kapalı devre olarak çalışmaktadır.

Isıtma ve soğutma amaçlı kullanılanabilen sistemdeki amaç, egzost tarafındaki havanın enerjisini taze havaya aktararak enerjiyi geri kazanmaktır.

Havadan Havaya Isı Geri Kazanım

Havadan havaya ısı geri kazanım sistemlerinde, egzost havası enerjisinin taze havaya aktarılması işlemi, aluminyum profil levhalardan oluşan ısı dönüştürücüler kullanılarak yapılmaktadır.

Cihaz dizaynları projenin durumuna göre farklı şekilde yapılabilmektedir.