SPLİT SİSTEM KLİMA

Son teknoloji ile desteklenen, sessiz ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan, en konforlu ve optimum soğutma/ısıtma performansı için tasarlanan bir iç ve bir dış üniteden oluşan klima sistemleridir.

Bu cihazlar, evler, küçük iş yerleri, dükkanlar ve ofislerin iklimlendirilmesinde en yaygın kullanılan sistemlerdir. Bu sistemlerde dış ünite (komprasör ve kondanser ünitesi); bahçe, teras binaların dış cepheleri gibi yerlere bina dışına yerleştirilir. Havayı şartlandıran iç ünite (evaporatör serpantini , havayı dolaştıran fan ve filtre vs.) ise yaşam mahallerine yerleştirilir. İç ünite ile dış ünite soğutucu akışkan boruları ile birbirine bağlıdır.

KLASİK KLİMA

Bir iç ve bir dış üniteden oluşan ve duvara monte edilen bu klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. Duvar tipi split klimaların 7.000 Btu/h ile 30.000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Konutlarda ve konfor şartı istenen tüm mekanlarda problemsiz olarak kullanılırlar.

İNVERTER KLİMA

İnverter klima sistemleri diğer klasik split klima sistemleri gibi bir iç ve bir dış üniteden oluşan sistemlerdir. Klasik klima ile karşılaştırıldığında, DC Inverter teknolojisi ortalama %40 enerji tasarrufu ortaya koyar (A Sınıfı Enerji Tasarrufu). İşin püf noktası, inverter teknolojisinin oda sıcaklığı gereksinimlerine göre çalışma hızını ayarlayabilmesinde ve kontrol edebilmesindedir. Kompresör çalışma ve durma aşamalarını düzenleyen DC Inverter teknolojisi, mekanın ayarlanmış sıcaklık derecesinde çalışırken, kompresör çıkışındaki soğutucu akışkan miktarını değiştirir. Böylece sistemin kesintisiz olarak çalışabilmesine imkân tanır. Inverter teknolojisi, otomobil sürmeyle kıyaslanabilir. Yokuş yukarı çıkarken gaz pedalına daha fazla basmanız gerekiyorken, yokuş aşağıya inerken gaz pedalına o kadar çok basmanız gerekmez. Benzer şekilde; Inverter tekonolojisi, ihtiyaç duyulan oda sıcaklığına erişebilmek için gerekli olan kapasite ile çalışır. İnverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima mekanizmasını düzenler. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışır ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalır. Soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanır.